Sítotisk

Technologie sítotisku je nejkvalitnější možností v potisku všech materiálů. Největší výhodou je stálost barev, které se neztrácejí a neblednou. Naopak nevýhodou je dlouhá a náročná příprava celého tisku. Náročnost této přípravy se projeví na ceně (sítotisk je vhodný při počtu od 10 kusů. Každá barva motivu se tiskne zvlášť, tudíž cena závisí na počtu barev a samozřejmě na velikosti motivu.

Tisk technologií sítotisku spočívá v přímém nanášení barvy na potiskovaný materiál pomocí těrky přes síto, na kterém máme předem připravený (vysvícený) motiv.

Používáme většinou barvy ředitelné vodou, případně plastizolové/ředidlové/UV barvy.

Dodanou grafiku požadujeme ve vektorech (formát cdr., pdf., svg., ai., apod.), nebo jako obrázek ve vysoké kvalitě. Jakékoliv další nutné grafické práce jsou účtovány v závislosti na náročnosti požadovaných úprav.

Digitální transferový tisk

Tato digitální technologie je vhodná v případě mnohobarevnosti nebo náročnosti motivu, který nelze potisknout sítotiskem. Digitální transfer je vhodný jak pro malé, tak i velké množství. U sítotisku a termo-transferového tisku nedochází k blednutí barvy a je velmi odolný, naopak u digitálního tisku je princip úplně jiný a postupným praním dochází ke snižování sytosti barev. Tisku nepředchází žádné dlouhé a drahé přípravy, je tedy vhodný pro tisk již od jednoho kusu. Jsme omezeni velikostí tiskárny – maximální velikost motivu je A4. Prát se může maximálně do 30°C bez bělidel a chemie, nejlépe na ruby.

Tisk začíná u odeslání motivu do tiskárny s bílým tonerem, kde se na speciální transferový papír vytiskne požadovaný motiv. Pro vyšší kryvost barvy se celý motiv podtiskne bílou barvou. Fólie dělíme na 2 druhy: „light“ a „dark“.

„Light“ varianta je levnější a jednodušší na přípravu. Je vhodná pro tisk na světlý podklad a má nižší intenzitu barev, naopak lépe zachycuje jemné detaily. Její hlavní nevýhodou je nižší životnost, pružnost a pevnost motivu. Tato fólie se hned po tisku přiloží na požadovaný materiál a pomocí termolisu se zažehlí při teplotě 150°C. Následně se fólie ihned odejme. Pro zmatnění a vytvrzení tisku se materiál znovu vloží do lisu a nechá se vytvrdit.

Varianta „dark“ je tou dražší z důvodu náročnější přípravy a nutnosti použití dvou druhů papíru (fólií). Je vhodná pro tisk na světlý i tmavý podklad. Po tisku se tato fólie přiloží k druhé (opacitní) a při teplotě 150°C a tlaku v termolisu se zažehlí. Poté se stále za horka tato opacitní fólie odejme. Tímto procesem jsme docílili podtisku vrstvou bílé barvy, a tudíž je tisk zřetelnější. Následně se fólie s vytisknutým motivem přiloží na materiál a v termolisu při teplotě 150°C se zažehlí. Po vyjmutí z lisu materiál necháme úplně vychladnout a fólii odejmeme. Pro zmatnění a vytvrzení tisku se materiál znovu vloží do lisu a nechá se vytvrdit.

Předlohou může být jakkoliv barevný obrázek/logo. Pokud se jedná o obrázek s bílým pozadím, je nutné toto pozadí odstranit. Musíme počítat s bílou barvou v tiskárně, tudíž se bílé pozadí taky otiskne! V případě tisku celé plochy (např. fotky) na formátu nezáleží, v případě tisku jen části obrázku, je nutno mít průhledné pozadí a tudíž mít předlohu ve formátu podporující průhlednost nebo ve vektorech (cdr., pdf., png., svg., tiff.). Jakákoliv grafická práce navíc je účtována v závislosti na náročnosti úprav.

Termo-transferový tisk pomocí nažehlovacích fólií

Tuto technologii využíváme v případě menších nákladů nebo vyšší náročnosti tisku sítem (čísla, jména, apod.). Nažehlovací fólie si také drží sytost barev jako sítotisk, ale časem může docházet k praskání, případně k odlepování motivu. Jelikož tuto technologii neprovází žádné zdlouhavé přípravy jako u sítotisku, je vhodná i pro tisk od jednoho kusu, nebo pro tisk různých motivů (čísla na dresech, atd.). Tato technologie není vhodná pro tisk jemných motivů a tenkých linií!

Celý proces tisku začíná u plotrového výřezu požadovaného motivu z nažehlovací fólie. Poté se nepotřebná fólie kolem motivu vyseparuje (odstraní). Po odstranění veškerých zbytkových částí se motiv přiloží na materiál a pomocí termolisu se za vysoké teploty (120-170°C) a tlaku nažehlí.

Většinou využíváme fólie základních barev, ale v nabídce máme i různé speciální fólie, jako např. reflexní, matné, semišové, nebo plastické.

Předlohy pro tisk vyžadujeme ve vektorové podobě jako u sítotisku. Každou barvu je nutno nachystat zvlášť pro následný výřez. Pozor na velmi malé motivy (písmenka) a tenké linie! Jakékoliv další nutné grafické práce jsou účtovány v závislosti na náročnosti požadovaných úprav.

Zavřít